Stravovacie lístky, alebo jedálna karta? Tieto výhody ocenia hlavne zamestnávatelia

Stravovacie lístky prinášajú výhody nielen zamestnancom, ale aj zamestnávateľom. Či už ide o daňové, finančné, alebo administratívne aspekty. V súčasnosti je veľkým trendom aj jedálna karta. Čo by ste o nej mali vedieť a oplatí sa zamestnávateľom viac ako gastrolístky?

Výhody pre zamestnávateľov

Pre zamestnávateľov prinášajú stravovacie poukážky finančné, daňové a tiež administratívne výhody. Jednou z nich je, že sú daňovo uznateľným nákladom – až 55 % z nominálnej hodnoty každého gastrolístka. To ocenia nielen veľké firmy, ale aj živnostníci, ktorí si vďaka stravovacím kupónom dokážu výrazne zjednodušiť administratívu.

Ich optimálna hodnota je na úrovni 4,50 €, a keďže ich naša legislatíva nepovažuje za peňažný prostriedok, sú oslobodené od DPH. Zamestnávatelia ocenia aj možnosť dodať stravovacie lístky s ich logom, menom firmy či zamestnanca, prípadne iným vlastným textom. Samozrejmosťou je možnosť objednať si „gastráče“ s vlastnou nominálnou hodnotou.

Stravné lístky ako motivácia zamestnancov

Dôležitu informáciu zamestnávateľom priniesol aj prieskum agentúry Gfk, v ktorom väčšina zamestnancov vníma stravné lístky ako benefit. Tento benefit pomáha pracovníkom s psychohygienou – ak dostanú gastrolístky, je väčšia pravdepodobnosť, že pôjdu na obed do reštaurácie. Táto zmena prostredia pozitívne vplýva aj na ich naladenie, pracovný výkon či sústredenie. Zamestnanci často chodia na obedy aj s ostatnými kolegami, čo pomáha zlepšiť vzťahy na pracovisku.

Jedálna karta

Skvelou možnosťou, ako zjednodušiť administratívu, distribúciu aj samotné používanie stravovacích poukážok je jedálna karta. Ako funguje? Je dokonalou náhradou „gastráčov“ – platí tri roky od vydania, vydáva sa na konkrétne meno, slúži iba na zabezpečenie stravovania a minimálna platba podľa súčasnej legislatívy je 3,38 eura. Zamestnanci jedálnou kartou zaplatia kontaktkne aj bezkontaktne – bezkontaktne až do výšky 50 eur, po zadaní PIN kódu do výšky zostatku na konte.

Zamestnávateľovi odpadajú povinnosti objednávania papierových kupónov, kredity sa pripisujú elektronicky a nemusíte tak riešiť fyzickú distribúciu. Veľkým plusom je, že firmy dokážu vybaviť všetky náležitosti spojené s jedálnou kartou pomocou internetu. Aj zamestnanci si môžu skontrolovať svoj zostatok vo svojom online konte alebo cez mobilnú aplikáciu. Chcete sa dozvedieť o tejto možnosti viac? Spoznajte aj ďalšie výhody jedálnej karty Up Slovensko.